Šaría sharīʿah, شريعة, je islámský právní systém. Je odvozen z Koránu, svaté knihy islámu, a Sunny a Hadith – skutků a výroků proroka Mohameda.
Pokud z nich nelze přímo odvodit odpověď, mohou náboženští učenci vydat rozhodnutí jako vodítko k určitému tématu nebo otázce. Šaría doslovně znamená „jasná, vyšlapaná cesta k vodě“.
Právo šaría funguje jako životní kodex, který by měli všichni muslimové dodržovat, včetně modliteb, půstu a darů chudým. Jeho cílem je pomoci muslimům pochopit, jak by měli vést každý aspekt svého života podle Božího přání.
Existuje pět různých škol práva šaría. Existují čtyři sunnitské doktríny: Hanbali, Maliki, Shafi’i a Hanafi a jedna šíitská doktrína, Shia Jaafari. Pět doktrín se liší v tom, jak doslovně interpretují texty, z nichž je odvozeno právo šaría.
Payvand Seyed Ali v současné době pracuje jako poradkyně pro vzdělávání v Kábulu, kde žije a pracuje 10 let. Byla hlavní poradkyní Švédského výboru pro Afghánistán a také vedla největší britský vzdělávací fond v Afghánistánu, GEC.
„Nemyslím si, že je užitečné přemýšlet nebo mít očekávání, co Taliban udělá, pokud jde o práva žen a vzdělání. Musíme pracovat s tím, co máme, a to, co máme, zahrnuje přísliby Talibanu na vysoké úrovni, že ženy budou mít přístup ke vzdělání a práci.
„To, co dává smysl, je považovat tyto sliby nikoli za‚ smířlivé zvuky ‘, ale jako závazky, a aktivně spolupracovat s vedením Talibanu na vytváření řešení, která udrží dívky ve škole a ženy v práci,“ řekla webu BBC News.
zdroj BBC