Zvířata

Ptačí chřipka napadla první zájmový chov v Česku. Uhynuli pštrosi, páv a labuť

ptaci-chripka-napadla-prvni-zajmovy-chov-v-cesku.-uhynuli-pstrosi,-pav-a-labut
3views

UVNITŘ MAPY – Ani o velikonočních svátcích se v Česku nezastavilo šíření ptačí chřipky. Od začátku dubna potvrdila Státní veterinární správa (SVS) tři další ohniska, z nichž jedno je v zájmovém chovu okrasného ptactva na Teplicku. SVS nejprve v pátek oznámila nákazu v malochovu slepic v obci Loučky u Zátoru v Moravskoslezském kraji a také v dalším malochovu slepic v Dobřenicích v Královéhradeckém kraji, kde se už dříve vyskytla ptačí chřipka v komerčním chovu kachen. „Jedná se o ohniska a s pořadovým číslem 26 a 27. V malochovu v Loučkách u Zátoru došlo k úhynu pěti slepic z celkového počtu 15 a v drobnochovu v obci Dobřenice postupně uhynulo 10 slepic z 35,“ upřesnila SVS na svém webu. Zbylé slepice v obou chovech byly utraceny.

Pro chovatele exotického ptactva je ale důležitá informace o osmadvacátém potvrzeném ohnisku ptačí chřipky v zájmovém chovu okrasných ptáků v obci Razice na Teplicku v Ústeckém kraji. „Chovatel nahlásil krajské veterinární správě úhyn labutě, dvou pštrosů a páva. Celkem se v chovu nacházeli čtyři pštrosi, pět pávů, dvě labutě, tři husy a jedna kachna. Jedná se o zájmový chov zvířat a ptáků. V hospodářství se nalézá několik uměle vytvořených rybníčků s krmítky, kde probíhá hromadné krmení vodní drůbeže domácí spolu s volně žijícími ptáky. Všechna drůbež je krmena a chována dohromady,“ přiblížila SVS. Veterinární inspektoři odebrali na místě vzorky uhynulých ptáků a nařídili chovateli předběžná opatření, která měla zabránit dalšímu šíření nákazy.

Ohnisko ptačí chřipky v obci Loučky u Zátoru v Moravskoslezském kraji:

Ohnisko ptačí chřipky v obci Dobřenice v Královéhradeckém kraji:

Nákaza se může šířit i skořápkami vajec

Laboratorní vyšetření uhynulých kusů ve Stáním veterinárním ústavu Praha potvrdilo virus ptačí chřipky. „Zbývající ptactvo v chovu bude v souladu s legislativou utraceno. Krajská veterinární správy vymezí tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření,“ doplnila Státní veterinární správa. Je to vůbec poprvé, co se letos ptačí chřipka objevila i mimo chovy drůbeže (slepic nebo kachen), ať už šlo o soukromé malé chovy nebo komerční farmy. Poprvé se také mezi uhynulými ptáky objevili bažanti a pštrosi. Chovateli se vymstilo, že všichni ptáci byli vypuštěni volně na pozemku a pohybovali se okolo jezírek, k nimž měli přístup i divocí ptáci. Právě divoké kachny, husy, labutě a další vodní ptáci jsou přenašeči ptač

Pokračovat ve čtení


Leave a Response