Zvířata

Nový druh bezzubého dinosaura připomínal přerostlého papouška s dvěma prsty na křídlech

novy-druh-bezzubeho-dinosaura-pripominal-prerostleho-papouska-s-dvema-prsty-na-kridlech
3views

UVNITŘ VIDEO – Objev nového dinosaura druhu Oksoko avarsan ohlásili vědci z Edinburghské univerzity. V mongolské poušti Gobi se jim podařilo vykopat kosterní pozůstatky mladých jedinců náležících mezi oviraptory, což jsou dinosauři vzdáleně připomínající papoušky. Všechny dosud známé druhy oviraptorů však měly na horních končetinách (zakrslých křídlech) tři prsty, tento druh má jako jediný pouze dva. Oksoko avarsan žil před 69 miliony let, byl bezzubý a jeho zobák i hlava připomínaly papouška. S pouhými dvěma prsty dokázali přežít díky pozoruhodným schopnostem přizpůsobit se situaci, čímž se také hodně podobali dnešním papouškům. Podle vědců museli změnit své stravovací návyky i životní styl.

Nalezené kostry byly poměrně kompletní a mladí dinosauři spočívali v těsné blízkosti, což podle vědců naznačuje, že mláďata Oksoka avarsana se potulovali ve skupinách. „Ale co je důležitější, horní končetina s dvěma prsty nás přiměla podívat se na to, jak se u oviraptorů postupně vyvíjely přední končetiny, čemuž se dosud nikdo seriózně nevěnoval,“ uvedl šéf vědeckého týmu Gregory Funston z Edinburghské univerzity. „To nám umožnilo odhalit některé nečekané trendy, jež jsou klíčem pro hádanku, proč se oviraptorové tak rozmanitě vyvíjeli předtím, než dinosauři obecně vyhynuli,“ dodal. Kromě pouště Gobi v Mongolsku se kosterní pozůstatky oviraptorů podařilo najít i v dnešní Severní Americe, tam však pouze tříprstí.

Oviraptoři vykrádali vejce z hnízd jiných ještěrů

Již před šesti lety američtí vědci objevili druh oviraptora, kterému říkali „pekelné kuře“. Šlo o největší druh oviraptora kladoucí vejce, který se dosud vyskytl v Severní Americe a zároveň o první téměř kompletní nalezená kostra. Šlo o křížence pravěkého pštrosa a velicipratora o hmotnosti 600 liber, který měl ptačí zobák, opeření, velký hřeben na hlavě a živil se rostlinou potravou, malými zvířaty a možná i vejci. Vědci podle nalezených kostí odhadují, že dinosaurus měřil až dva metry a jeho tělo bylo překvapivě hodně lehké – spousta kostí byla dutá, se vzdušnými vaky. Název Oviraptorosaur v překladu znamená „ještěří zloděj vajec“ a odpovídá představě paleontologů o tom, že tito dinosauři vykrádali hnízda jiných druhů.

K tomuto n

Pokračovat ve čtení


Leave a Response