Zahraniční zprávy

Navalnyj je v cele s patnácti lidmi a trpí bolestmi, spoluvězni mají tuberkulózu

navalnyj-je-v-cele-s-patnacti-lidmi-a-trpi-bolestmi,-spoluvezni-maji-tuberkulozu
3views

Navalnyj je v cele s patnácti lidmi a trpí bolestmi, spoluvězni mají tuberkulózu

Opoziční předák a kritik ruského prezidenta Vladimira Putina od minulého týdne drží hladovku v táboře vzdáleném zhruba sto kilometrů východně od Moskvy. Navalnyj tvrdí, že má vysokou teplotu, bolí ho záda a necítí nohy.

Hladovkou zahájenou 31. března se chce domoci toho, aby vedení věznice umožnilo vstup do budovy jeho lékařům. “Od začátku svého pobytu v pokrovské věznici zhubl třináct kilogramů,” cituje rozhlasová stanice Rádio Svoboda Navalného obhájkyni Olgu Michajlovovou. Do věznice nastoupil 2. února.

Vězeňská správa tvrdí, že zdravotní stav momentálně nejznámějšího ruského vězně je dobrý a žádnou mimořádnou péči nepotřebuje. Navalnyj dostal na bolest zad lék ibuprofen, uvedl jeden z jeho spolupracovníků z Fondu boje proti korupci.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj si má na základě rozhodnutí soudu o vině za korupci a rozkrádání odsedět za mřížemi dva roky a pět měsíců. Trest se týká údajné zpronevěry 26 milionů rublů z ruské pobočky kosmetické firmy Yves Rocher.

Věznice známá striktním režimem, kde si Navalnyj trest odpykává, se nachází v takzvané Pokrovské kolonii, která byla do 90. let léčebnou pro alkoholiky a drogově závislé. Před měsícem ostraha dostala 32 nových průmyslových kamer na sledování vězňů.

Sám Navalnyj komunikuje se světem přes sociální síť Instagram, kterou může používat. V pondělí napsal, že tři z vězňů onemocněli tuberkulózou. “Když se dívám na talíře, na které nám dávají jídlo, tak se dost divím, že tady ještě není virus eboly,” uvedl opozičník na svém Instagramu.

Novináře prokremelských televizí zároveň obvinil ze lži za reportáže, v nichž líčí věznici v Pokrovu jako moderní. “Všechny zpravodaje putinovských televizních kanálů zvu, aby v naší takzvaně ideální věznici strávili noc, když na sousední posteli vězeň kašle. Ať si lehnou vedle mne,” napsal Navalnyj.

Putinův kritik si také stěžuje na to, že ho dozorci nenechají pořádně vyspat a budí ho až osmkrát za noc. Sdílí jednu celu s patnácti vězni.

“Ležím s biblí, protože to je jediná kniha, kterou jsem směl za tři týdny dostat,” uvedl Navalnyj. Spoluvězni se mu prý raději vyhýbají. “Říkají mi: Nezlob se, Lešo, ale bojíme se. Tohle je Vladimirská oblast. Život tady má menší cenu než krabička cigaret,” napsal Putinův kritik. Vladimirská oblast je název ruského regionu podle jeho hlavního města Vladimir.

V úterý správa věznice posílila bezpečnostní opatření před budovou, protože Navalného příznivci tam svolali protestní shromáždění. Policisté zablokovali přístup k bráně a na parkoviště. Do věznice dorazila v úterý lékařka a Navalného podporovatelka Anastasia Vasiljevová. Policie ji zatkla. 

Video: Pro Putina je Navalnyj nepřítel

Pokračuj ve čtení


Leave a Response