Zvířata

Jednotná pravidla pro bodované výstavy exotů v Česku odmítá i Moravský klub chovatelů andulek. Návrh může doznat změn

jednotna-pravidla-pro-bodovane-vystavy-exotu-v-cesku-odmita-i-moravsky-klub-chovatelu-andulek.-navrh-muze-doznat-zmen
96views

Za nedemokratický na naprosto diskriminační označil výbor Moravského klubu chovatelů andulek (MKCHA) Brno návrh jednotných pravidel pro pořádání bodovaných výstav exotického ptactva, který předložil Český svaz chovatelů (ČSCH), Klub přátel exotického ptactva (KPEP) a pořadatelé výstav EXOTIKA Lysá nad Labem a EXOTA Olomouc. Přidal se tak k Českému klubu chovatelů agapornisů, který již dříve návrh odmítl a v oficiálním stanovisku informoval, že se těmito pravidly nebude řídit. Návrh totiž určuje výstavy EXOTA Olomouc a EXOTIKA Lysá nad Labem za jediné dvě akce, kde se může konat Mistrovství České republiky v bodovaných ptácích.

„Nepřijatelné prosazování komerčních zájmů“

Kromě toho pravidla zakazují dva týdny před pořádáním EXOTY Olomouc a EXOTIKY Lysá nad Labem pořádat jakékoli bodované výstavy exotů v České republice. Posuzovatelům, kteří by na takové výstavě přesto ptáky bodovali a vystavovatelům, kteří by se jich zúčastnili, hrozí zákaz posuzování a vystavování na jeden rok. Při opakovaném porušení by pak posuzovatel byl vyloučen ze sboru posuzovatelů. Všechny bodované výstavy exotů pak mají být zveřejněny v internetovém seznamu ČSCH a KPEP, jinak nebudou považovány za „povolené“. Pořadatelé nahlášených výstav pak mají do dvou týdnů od konce výstavy zaslat hlášení se seznamem vystavovatelů, vystavovaných ptáků a jejich bodování ČSCH a KPEP.

„Podmínky pro systém soutěžních výstav v ČR jsou pro nás naprosto nepřijatelné, v dnešní době nedemokratické a diskriminační. Je to důkazem centralistického a direktivního řízení vrcholného orgánu zájmové činnosti občanů. Je to důkazem, kam až dojde prosazování komerčních zájmů některých jedinců před zájmy dobrovolné chovatelské činnosti malých organizací a klubů,“ reaguje výbor MKCHA Brno. „Tento krok považujeme za výslovný útok na jednotlivé kluby chovatelů exotického ptactva a specializovaných organizací. Tímto neustálým nařizování omezujících podmínek nelze přinutit chovatele a kluby k intenzivnější účasti na zmíněných výstavách,“ dodává.

ČSCH a KPEP chtějí sjednotit pravidla pro výstavy bodovaných exotů, Český klub chovatelů agapornisů je proti

Proč vyhrožujete posuzovatelům? ptají se andulkáři

Moravský klub chovatelů andulek považuje návrh jednotných pravidel pro pořádání bodovaných výstav za samovolné rozhodnutí představitelů výstav EXOTA Olomouc a EXOTIKA Lysá nad Labem. „Zajímá nás, zda vůbec byly stanovené podmínky soutěžních výstav pro následující roky od roku 2021 projednány na nejvyšší úrovni, když na oficiálních webových stránkách ČSCH o tom není žádná zmínka,“ upozorňuje. „Je pro nás nepochopitelné, jak je vůbec možné a oprávněné spojovat výstavní podmínky výstav EXOTA Olomouc a EXOTIKA Lysá nad Labem s podmínkami pořádání výstav ostatních klubů a specializovaných organizací a direktivně nařízenou administrativou okolo těchto místních výstav v dalších letech od roku 2021.“

Podle výboru MKCHA Brno záleží vyloženě na samotných členech nebo klubech, které výstavy se zúčastní a které ne. „Klademe si otázku, zda autoři zmíněného článku (návrh jednotných pravidel pro bodované výstavy exotů vyšel v červnovém čísle časopisu Nová EXOTA, pozn. red.) považují za demokratické vyhrožování jak posuzovatelům, tak i klubům a specializovaným organizacím v případě neplnění ustanovení uvedených v tomto článku. Oprávněně si proto klademe otázku, kam jsme to dospěli v dobrovolné zájmové činnosti v dnešní demokratické době,“ uzavírají chovatelé výstavních andulek z moravského klubu.

Vyjádření předsedy ÚOK CHOE… by Jan.Potucek on Scribd

Jde o návrh, o kterém se bude diskutovat, uklidňuje ČSCH

O víke

Pokračovat ve čtení


Leave a Response